Haber

Dışişleri Bakanlığından İsrail’e Uluslararası Toplumun Sesi Olma Çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’i uluslararası toplumun bu ortak sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat vermeye çağırıyoruz.”

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) 10. Acil Durum Özel Oturumu’nda sunulan “Sivillerin Korunması ile Hukuki ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi” başlıklı karar taslağının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Meclis geniş bir takviyeyle kabul edildi.

Açıklamada, kararda acil, kalıcı ve sürdürülebilir insani ateşkes çağrılarının yanı sıra temel gıda ve hizmetlere tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim çağrılarının da yer almasının önemli olduğu belirtilerek, şöyle devam edildi: “BM Güvenlik Konseyi Gazze’de Filistin halkını hedef alan barbar saldırılar karşısında sessiz kalıyor.” “Etkisiz kaldığı bir ortamda uluslararası toplumun çoğunluğunun duygularını ifade eden bu Genel Kurul kararını yeterli bulmasak da, metindeki çağrıların hızla hayata geçmesini umuyoruz.”

“Bütün ülkeleri tarihin doğru tarafında olmaya davet ediyoruz”

“İsrail’i uluslararası toplumun bu ortak sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat vermeye çağırıyoruz” vurgusu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadan Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar mümkün olamayacağı gibi, İsrail’in de kendi güvenliğini sağlaması mümkün olmayacaktır. Çözümün yolu bağımsız, egemen ve coğrafi olarak bütünleşmiş bir devletten geçmektedir. Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırlarına göre Filistin’in toprakları.” “Bu kritik süreçte tüm ülkeleri sorumluluklarını yerine getirmeye ve tarihin doğru tarafında olmaya davet ediyoruz.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu