Haber

Türkiye, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 2024-26 dönem başkanlığını yürütecek

Türkiye, biyolojik çeşitliliği küresel ölçekte korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 2024-2026 dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 15-17 Aralık tarihlerinde Çin’in ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (COP15) çerçevesinde bir konuşma yaptı. Aralık. Konuşma yapacağı “Yaşam İçin Ortak Bir Gelecek İnşa Etmek” oturumuna katılacağı bildirildi.

Bakan Kirişci oturumda yapacağı konuşmada Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini tanıtacak.

Türkiye, 2024 yılında Türkiye’de yapılacak COP16’da BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 2024-2026 dönem başkanlığını Çin’den devralacak.

Türkiye, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nde en aktif ülkeler arasında yer almaktadır.

Biyoçeşitlilik konusunda birçok uluslararası anlaşma ve anlaşmaya üye olan Türkiye, tüm süreçleri yakından takip etmekte ve tüm çalışmalara katkı sağlamakta ve katılım göstermektedir.

Türkiye, 196 ülkenin imzaladığı BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne 1996 yılında taraf olurken, bugün bu sözleşmenin en aktif ülkelerinden biridir.

2024 yılında düzenlenmesi planlanan 16. BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı’na (COP16) ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, 2 yıl süreli sözleşmenin dönem başkanlığını da yürütecek ( 2024-2026).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu