Haber

Taliban’ın Pakistan’dan TTP’yi silahsızlandırmak için para istediği iddia edildi

Afganistan’daki geçici Taliban yönetiminin, Pakistan Talibanı’nın (TTP) silahlarını bırakması ve örgüt üyelerini iki ülke ucundan çıkarması için İslamabad yönetiminden para istediği iddia edildi.

Express Tribune gazetesi, Pakistan heyetinin geçen hafta Kabil’e yaptığı ziyarette, Taliban yönetiminin İslamabad’a TTP’yi kontrol etmesi için bir plan teklif ettiğini bildirdi.

Raporda, Taliban yönetiminin planında TTP’nin silahlarının bırakılması ve iki ülke arasındaki sınırdan çekilmesinin yer aldığı ve Kabil’in bu planın maliyetini İslamabad’dan karşılamasını istediği iddia edildi.

Taliban’ın da Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi (ETİM) ile ilgili kaygıları nedeniyle Çin’e benzer bir teklifte bulunduğu iddia edildi.

Rapor, Pakistan’ın Taliban’ın önerisinin işe yarayıp yaramayacağı konusunda şüpheleri olduğunu söyledi.

Ayrıca, TTP’ye ilk kez silah bırakma fikrini Afgan Taliban’ın sunduğuna dikkat çekildi.

Afganistan’da 8 ila 12 bin TTP mensubu olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı örgüt üyelerinin aile fertleriyle birlikte 30 bine ulaşıyor.

İki ülke arasında tansiyon yüksek.

Taliban’ın iki ülkenin ortasında bazı noktalarda İslamabad’ın sınıra çizdiği tel örgüleri kaldırdığı ve TTP üyelerinin buradan Pakistan’a girerek saldırılar düzenlediği iddia ediliyor.

Ağustos 2021’de Taliban’ın Afganistan’ı kontrol altına almasının İslamabad için önemli bir stratejik başarı olduğu vurgulandı. Ancak son aylarda TTP’nin sınır ötesi harekatları ve sınırda yaşanan sorunlar nedeniyle Pakistan ve Afganistan arasında tansiyon yüksek.

Kabil’e günübirlik gezi

Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Mohammed Asif liderliğinde, Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Korgeneral Nadim Ahmed Anjum’un da aralarında bulunduğu heyet, 22 Şubat’ta Kabil’e bir günlük ziyaret gerçekleştirdi.

Pakistan heyeti, aralarında Taliban’ın süreksiz yönetiminin Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Brother ve Savunma Bakan Yardımcısı Molla Mohammad Yaqub’un da bulunduğu Afgan heyetiyle bir araya geldi.

Terör saldırılarında artış

Pakistan’da, özellikle Hayber Pakhtunkhwa ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda terör saldırıları arttı. İslamabad, bu baskınların Afganistan merkezli TTP tarafından planlanıp yönetildiğini belirtiyor. Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.

Pakistan’ın Peşaver kentinde 30 Ocak’ta öğle namazı sırasında camiye düzenlenen intihar saldırısında 102 kişi hayatını kaybetti.

haber-zeytinburnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu