Haber

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde isyancılar iki kasabayı kuşattı

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin (OAC) kuzeybatısındaki Batangafo ve Bouca kasabaları isyancı gruplar tarafından kuşatıldı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Değişim için Vatanseverler Koalisyonu (CPC) adlı isyancı grup üyeleri Batangafo ve Bouca çevresinde konuşlandı.

Eski Cumhurbaşkanı François Bozize liderliğinde olduğu iddia edilen ÇKP’nin iki kasabayı kontrol altına almak için operasyon başlatacağı iddia ediliyor.

Öte yandan bölgede konuşlu Rus paralı birliği Wagner kümesinin de alarm durumuna geçtiği belirtiliyor.

Wagner paralı askerleri, yerel orduları eğitmek, değerli eşyaları korumak, isyancı veya terörist gruplarla başa çıkmak ve sıcak noktalardaki altın, elmas ve uranyum madenlerini korumak için OAC’dedir.

Seleka, Anti-Balaka, 3R (Geri Dönüş, Talep, Takviye), Unity for Peace (UPC), OAC Patriotic Movement (MPC), God’s Resistance Army (LRA) gibi silahlı gruplar özellikle yer altı kaynakları açısından zengin bölgelerin hakimiyeti için mücadele etme.

ÇKP çatısı altında toplanan isyancı gruplar, Aralık 2020’de başkent Bangui’yi ele geçirmek için bir operasyon başlatmış ancak başarılı olamamıştı.

Ülkede 2013 yılından bu yana devam eden şiddet olaylarında binlerce Müslüman hayatını kaybederken, 1 milyonu aşkın kişi de yerinden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu