Haber

Müzisyen Cafer Alp’e piknik şarkıları söylediği için hapis cezası

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bursa’da 7 Mayıs 2017’de düzenlediği pikniğe katılan müzisyen Cafer Alp, piknikte söylediği şarkılar nedeniyle olay günü gözaltına alındı. Alp, 2 günlük tutukluluk sürecinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 24 Ağustos 2017’de tahliye edilen Alp hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dava açıldı. Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 6 yıl süren davanın ardından Alp’i “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre mahkeme gerekçeli kararını 23 Mayıs 2023’te açıkladı. Kararda Alp’in olayda söylediği müzik cezayla ilgiliydi.

Gerekçeli kararda Alp’in pikniğe müzisyen olarak katıldığı belirtilirken, polis tarafından yapılan ateşin “gizli kurşun” olduğu belirtildi. Kararda, zımni kurşunlamanın ilgili yasaya dayanmadığı ve “hukuka aykırı delil” olduğu vurgulandı. Ancak gizli görüntülere rağmen Alp’in ceza alması dikkat çekti.

ALP’TEN KARARA TEPKİ

Kendisine verilen ceza hakkında konuşan Alp, “Ahmet Kaya dönemindeki zihniyetin değişmediğini düşünüyorum, devam ediyor” dedi. Kürt sanatçılara ve Kürt diline karşı hoşgörüsüzlüğün devam ettiğini ifade eden Alp, hükümetin baskıları karşısında pes etmediklerini vurguladı. Kültürel ve sanatsal faaliyetlerinden dolayı polis şiddetine ve tutuklamalara maruz kalıyorlar. Kalmak istemediklerini kaydeden Alp, “Kültürümüzü yaşatmaya, özümüze uygun ve özgür bir yaşam sürmeye çalışıyoruz. Buna izin vermeyerek ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Ama bize verilmiyor. Bu sözler, eylemler ve cezalar hiçbir şekilde üzerimizde baskı kuramayacak, irademiz asla kırılmayacak” dedi.

Alp, son olarak şunları söyledi: “Çünkü kabul ettiğimiz gibi bir halk gerçeği, yok olmaya yüz tutmuş bir kültürel gerçeklik ortaya çıkacaktır. Bu adaletsizliği herkes duymalı. Öyle ya da böyle bu zulme en azından vicdanlı insanlar cevap verecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu