Haber

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, BM Genel Sekreteri ile İsrail’in Gazze saldırılarını görüştü

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gurerres ile İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını görüştü.

Katar’ın resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre Al Thani, başkent Doha’da BM Genel Sekreteri Antonio Gurerres ile Filistin’deki gelişmeleri görüştü.

Bakan Al Thani, ülkesinin toplantıda sivillerin hedef alınmasını kınadığını belirterek, “Başta kadın ve çocuklar olmak üzere masum sivillerin öldürülmesi ve toplu cezalandırma politikası hiçbir şekilde kabul edilemez.” dedi. dedi.

Ülkesinin, İsrail’in Gazze’ye yönelik gelişigüzel saldırılarına ve kuşatma altındaki Filistin halkının zorla yerinden edilmesine karşı olduğunu kaydeden Al Thani, saldırıların durdurulması, kapsamlı ve adil bir barışın tesis edilmesi için bölgesel ve uluslararası çabaların önemine vurgu yaptı.

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 310’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın olmak üzere 7 bin 703’e çıktığını, 19 bin 743 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1.900’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve çok sayıda İsrail bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 46 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Aralarında bir gazeteci ve 4 sivilin de bulunduğu hayatını kaybetti. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın düzenlediği baskınlarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

akincilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu