Yaşam

Google, YouTube’da Reklam Engelleyicileri Yasakladığı İçin Dava Açtı

ABD merkezli teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde YouTube ile ilgili radikal bir karar aldı. Bu karar doğrultusunda platform reklam engelleme uygulamalarıylabirlikte kullanmak yasak . Google, YouTube algoritmasında yaptığı değişiklikle söz konusu cihazdaki reklam engelleyici uygulamaları tespit edecek, 3 görüntüden sonraVideo oynatma özelliği durdurulacaktır.

Ancak Google’ın bu kararı kullanıcıları rahatsız etti. İrlanda’da yaşayan Alexander Hanff adında bir adam bile var. gizlilik uzmanı Konuyla ilgili YouTube’a dava açmak için harekete geçti. Hanff ve avukatları YouTube’un algoritmasındaki değişikliğin Kullanıcı gizliliğini ihlal ettibunun Avrupa Birliği hukukuna aykırı olduğunu savunuyorlar.

“YouTube’un algoritması yasa dışı casusluğa yol açıyor”

Gizlilik uzmanına göre YouTube algoritmasına eklenen kodlar, hatta reklamları engelleme amaçlı. yasa dışı casusluk yapılmasına neden olur. Sonuç olarak YouTube bu sefer kullanıcıyı sadece kendi çıkarları için ve izinsiz olarak takip ediyor. İrlanda’da resmi olarak suç duyurusunda bulunan Alexander Hanff, İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nada başvurdu.

Edinilen bilgiye göre suç duyurusu ve diğer başvurular Google’a çoktan ulaştı. Ancak şirketin şu anda konuyla ilgili herhangi bir bilgisi bulunmuyor. bir açıklama yapmadı . Davanın nasıl ilerleyeceği şimdiden merak konusu olsa da Google’ın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Çünkü Avrupa Birliği” Dijital Piyasalar Yasası“, gerçekten teknoloji şirketlerini köşeye sıkıştırıyor. Google, bu dava sonucunda reklam engelleme uygulamalarını yeniden serbest bırakmak zorunda kalabilir.

haber-derecik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu